Michał Adaszyński, agronom Agro-Ferm w Wierzbicy Górnej mówi, że pierwszy krokiem do sukcesu w uprawie rzepaku ozimego jest dobór właściwych odmian. Następy zakup odpowiedniego materiału siewnego.
Uważa, że nasiona powinno się kupować w renomowanych puntach od sprowadzonych, profesjonalnych dostawców. Kiedy zrobić to najlepiej? - Po pierwsze - trzeba zrobić tak, żeby maszyna nie musiała czekać na materiał siewny. On powinien czekać na nią w magazynie. Jeśli chodzi o rzepak, to decyzję o doborze odmian i zakupie materiału podejmujemy po żniwach, żeby mieć pełen obraz tego, co zebraliśmy. To naprawdę bardzo pomaga w doborze odmian na kolejny sezon wegetacyjny - zaznacza Michał Adaszyński. Na ten temat wypowiada się także Kacper Ksiądzyna, przedstawiciel handlowy marki Pioneer. - Im wcześniej zamówimy nasiona, tym lepiej. Najważniejsza jest dostępność odmian, która z każdym dniem może być coraz bardziej ograniczona. Na początku sezonu mamy wszystkie odmiany dostępne. Natomiast podczas sprzedaży może się zdarzyć taka sytuacja, że część odmian będzie wyprzedanych i jeśli ktoś jest zainteresowany konkretną odmianą pośpiech jest tu jak najbardziej wskazany - uważa specjalista. Mówi także o tym, na co zwracać uwagę przy zakupie nasion rzepaku. - Przede wszystkim trzeba dobrać odmianę do stanowiska glebowego, ponieważ jest to kluczowe. Należy także zwrócić uwagę na nasze potrzeby - wczesność odmiany oraz wyniki plonowania. Bazuję głównie na wynikach badań z naszych poletek doświadczalnych, ale także na rozmowach z zaprzyjaźnionymi gospodarstwami. Te opinie najlepiej wyrażają to, które odmiany w danym regionie, w danym mikroklimacie się spisują - twierdzi Kacper Ksiądzyna.
Jak powinny być opakowane nasiona rzepaku ozimego? - Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy nasiona są zapakowane w oryginalny worek, czy worek nie ma żadnych uszkodzeń, czy etykiety znajdują się w odpowiednich miejscach i czy worek nie był rozrywany i zszywany ponownie - uczula ekspert marki Pioneer.