Michał Koszarek prowadzi gospodarstwo w Sędziwojewie (powiat wrzesiński, woj. wielkopolskie) o powierzchni 70 ha. Specjalizuje się w uprawie kukurydzy na ziarno. W tym roku postawił na odmianę QUENTIN (FAO 240). Dlaczego?
Rolnik w tym roku do zasiewów kukurydzy przystąpił na początku trzeciej dekady kwietnia. Zdecydował się na uprawę w systemie bezorkowym. Farmer uważa, że pierwszym krokiem do sukcesu w uprawie tej rośliny jest dobór odpowiedniej odmiany.
Farmer z Sędziwojewa prowadzi poletka doświadczalne z kukurydzą. Zasiał na nich 19 nowych odmian kukurydzy. Te, którą się spiszą, zamierza wysiać w kolejnym sezonie. W 2020 r. dominuje natomiast odmiana QUENTIN (FAO 240), będącej nowoczesnym mieszańcem dwuliniowym (SC). Został on stworzony do najwyższej wydajności w plonie - niezależnie od warunków siedliskowych. Do QUENTINA należy najwyższa, maksymalna nota 9/9 w plonie ziarna w niemieckich badaniach urzędowych BSA w 2017 r. Z kolei plon ziarna odmiany QUENTIN w krajowych badaniach urzędowych Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (PZPK) 2016-17 to 103% wzorca [do 16,13 t/ha suchego ziarna]. Odmiana ta tworzy silnie ulistnione rośliny o mocnym pokroju, a także silnym efekcie „stay-green”. Plon zielonki w badaniach urzędowych COBORU/PZPK w 2018 r. wynosił do 78,1 t/ha, natomiast plon suchej masy [103%] wzorca do 29,27 t/ha.
Michał Koszarek zaznacza także, że nie opłaca się oszczędzać na materiale siewnym. Dzięki temu można uzyskać wysokie i satysfakcjonujące plony. Tak powinno być w tym roku, choć wszystko okaże się dopiero po zbiorach, które najprawdopodobniej nastąpią po 20 października.