Gospodarstwo Brzysko-Rol położone w miejscowości Brzyskorzystewko (woj. kujawsko-pomorskie) uprawia 1.000 ha i utrzymuje 800 krów dojnych. W sumie stado bydła liczy około 2.000 szt. Jak właścicielom udaje się zapewnić odpowiednią bazę paszową dla zwierząt? Na co należy zwracać uwagę chcąc poprawiać wyniki?
- Wszystko jest podporządkowane produkcji zwierzęcej - mówi Jerzy Strzelecki - prezes gospodarstwa Brzysko-Rol, który podkreśla wagę dobrej jakości materiału zbieranego z bardzo dużego areału. - Jeśli chodzi o użytki zielone, to mamy co roku w granicach 80-100 ha lucerny i 160 ha łąk. Poza tym kukurydzą na ziarno jest obsiewane 400 ha - wylicza Strzelecki.
Zbiór tak dużej ilości masy z areału kilkuset hektarów jest potężnym wyzwaniem logistycznym. Gospodarstwo jest jednak samowystarczalne jeśli chodzi o zbiory. - Nasz park maszyn oparty jest o markę Claas. Posiadamy przede wszystkim maszyny do koszenia i zbierania zielonek. Jest także sieczkarnia do kukurydzy, ale żeby przyspieszyć zbiór, nieraz korzystamy jeszcze z dodatkowej maszyny, którą wynajmujemy - tłumaczy Jerzy Strzelecki.
Gospodarstwo Brzysko-Rol zarówno kiszonkę z kukurydzy jak i sianokiszonkę składuje w pryzmach. Zbiór masy z użytków zielonych jest przeprowadzany przyczepami wielofunkcyjnymi. - 90% to sianokiszonki, ale robimy także siano - interwencyjnie. Wykorzystujemy je w awaryjnych przypadkach - np. chorób. Sianokiszonka generalnie jest bardziej strawna i wartościowa dla zwierząt - podkreśla prezes farmy, zaznaczając, że odpowiednia jakość zebranej paszy, zaczyna się już jednak od wyboru odmiany i wysiania jej na właściwym stanowisku.
Zapewnienie wysokiej jakości paszy objętościowej to jednak tylko jedno z zadań hodowców. Cała dawka paszowa dla zwierząt musi być odpowiednio zbilansowana, a krowy muszą mieć zapewnione również odpowiednie warunki do bytowania. Bardzo ważny są m.in. mikroklimat i dostępność wody. Problemy te poruszają przedstawiciele programu edukacyjnego dla hodowców bydła - Krowie na Zdrowie.