Ochrona upraw "po nowemu" - jak zwalczać chwasty?

Oglądaj
Udostępnij


Komisja Europejska wdraża politykę "od pola do stołu", która jest filarem Europejskiego Zielonego Ładu. Jednym jej założeń jest ograniczenie zużycia środków ochrony roślin, w tym herbicydów, o 50%. Jak zatem rolnicy mają chronić uprawy przed chwastami?


Na ten temat rozmawialiśmy podczas wizyty na poletkach doświadczalnych Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sielinku, gdzie testowany nowy herbicyd - Halvetic, mający w swoim składzie produkt oparty o substancję czynną glifosat, o formulacji BGT nieumożliwiającej ograniczenie zużycia substancji czynnej o 50%. 


O to opinie na temat Helavetic:


Łukasz Kuleczka, specjalista ds. produkcji roślinnej w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego


Dzisiaj mamy okazję zobaczyć na naszych poletkach demonstracyjnych (WODR Sielinko, 15 września - przyp.red.) doświadczania, jakie wspólnie przeprowadziliśmy z firmą Ciech Sarzyna i ich nowym preparatem Halvetic. Ogólnie preparat Halvetic ma ograniczoną dawkę substancji czynnej, jaką jest glifosat. Mieliśmy tutaj różne warianty - w mniejszej i w większej dawce na hektar. Ja - osobiście - bardzo jestem zadowolony. Cieszą mnie trzy rzeczy. Pierwsza to to, że po 7 dniach od zastosowania preparatu widoczny jest już efekt. Druga rzecz, która wyszła przypadkowo, to po zastosowaniu preparatu trzy tygodnie temu i silnych opadach deszczu, jeśli chodzi o samosiewy rzepaku, to one zaczęły odbijać, co pokazuje, że nie wpływa ten preparat na siłę kiełkowania. Trzecia rzecz - to na trwałym użytku zielonym Halvetic również poradził sobie z trudnymi chwastami, z chwastami wieloletnimi. (...).


Czy poleciłbym Helvetica rolnikom? Jesteśmy w takiej dobie, że staramy się odchodzić od preparatów na bazie glifosatu, w ogóle od herbicydów totalnych, ale - jeśli ktoś ma taką potrzebę, to jak najbardziej. 


Marcin Kalemba, specjalista ds. handlu CIECH Sarzyna 


W Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Sielinku robiliśmy doświadczenia z Halveticiem w dwóch terminach: 25 sierpnia - na ugorach, żeby sprawdzić działanie naszego produktu w dużym zachwaszczeniu, 8 września - w ścierniskach zbóż. W tych trudnych warunkach produkt był stosowany w dawce 5 l Halveticu na 100 l wody. Jeśli chodzi natomiast o te zabiegi, które robiliśmy tydzień temu (8 września - przyp.red.), to tam robiliśmy dwa zabiegi: jeden był w ilości 3 l prepartu na 150 l wody, drugi w ilości 4 l preparatu na 150 l wody. Zrobiliśmy to celowo, żeby pokazać klientom efekt działania. Zależało nam też na tym, żeby pokazać efekt działania naszego produktu - tego, że działa on już po 7. dniach. Ten produkt działa naprawdę dobrze i działa naprawdę szybko. 


Jeśli chodzi o chwasty, to mieliśmy tu przede wszystkim komosę białą, szarłaty, rdesty, babki lancetowate, a także perz. Nie było żadnego problemu, żeby produkt sobie z nimi nie poradził. 


Mateusz Garbatowski, rolnik


Halvetic zastosowałem na niewielkim areale, bo na 5 ha ścierniska. Z efektów jestem bardzo zadowolony, przede wszystkim z szybkości działania - efekty działania było widać już po 4 dniach od zastosowania preparatu. Wszystkie chwasty, które były na tym ściernisku, zostały zwalczone. 



Wideo nie jest powiązane z żadnym artykułem