Pierwszy seryjny ciągnik elektryczny, który wyprodukowała w Indiach marka Farmtrac trafił do Polski w drodze na Węgry, gdzie został sprzedany. Jak sprawdził się w naszym teście? Czy elektryfikacja będzie postępować w ciągnikach?
Silnik o mocy 18 kW, czyli około 25 KM energię czerpiący z 72 woltowej baterii o pojemności 300 Ah, to najważniejsze elementy ciągnika Farmtrac 25G odróżniające go od konwencjonalnego traktora z spalinowym silnikiem diesela. Poza tym, maszyna wyglądem i wyposażeniem nie różni się praktycznie w porównaniu do swojego "spalinowego" odpowiednika. Pojazd może pracować na jednej baterii przez 5-7 godzin roboczych, w zależności od obciążenia. Bateria ładowana jest za pomocą kabla, który możemy podłączyć do każdego zwyczajnego gniazdka jednofazowego. Cały proces ładowania - od 0 do 100% trwa około 8 godzin.
Test elektrycznego Farmtraca przeprowadziliśmy w siedzibie firmy, w Mrągowie. Po pierwszych przejazdach nasze odczucia były bardzo pozytywne. Dzięki elektrycznemu silnikowi, pojazd jest bardzo cichy, a samo prowadzenie nie jest w żaden sposób utrudnione. Wystarczy przełączyć stacyjkę, włączyć bieg i nacisnąć pedał gazu, a maszyna rusza z dużą dynamiką. Operator słyszy przy tym jedynie pracę silnika elektrycznego, pompy oraz przekładni. Ciągnik jest wysoki na 2,7 m - wraz z pałąkiem chroniącym operatora w przypadku wywrotki oraz szeroki na 1,5 m. Ma 9 trybów jazdy do przodu i 9 do tyłu. Prędkość - przy maksymalnych obrotach silnika waha się w przedziale od 2 do 18 km/h. Posiada wałek WOM z którego można korzystać w dwóch prędkościach roboczych - 540 oraz 540 ECO - załączany jest niezależnie. Wyposażony jest również oczywiście w tylny TUZ, który może udźwignąć maksymalnie 450 kg.
Testowany model może być wykorzystywany przede wszystkim w gospodarstwach sadowniczych. Dzięki swoim gabarytom traktor jest bardzo zwrotny. Kierownicą można sterować praktycznie jednym palcem, chyba że... chcemy oszczędzać energię w baterii, wtedy możemy poruszać się z wyłączoną pompą, co sprawi, że po prostu nie będziemy mieli wspomagania. Według informacji Wojciecha Sabatowicza - przedstawiciela firmy Farmtrac, wspomniane wspomaganie w przypadku lekkich prac może generować największe zużycie energii.
Stan baterii i wszystkie podstawowe informacje na temat pracy ciągnika można znaleźć na bardzo przejrzystym wyświetlaczu. Znajduje się on standardowo przed kierownicą. Na kokpicie dostępne są ponadto wszystkie inne podstawowe przyciski, takie jak np. włączanie świateł, koguta ostrzegawczego oraz wyłączanie pompy od wspomagania kierownicy.