Odpowiedni mikroklimat to zdrowe świnie

Oglądaj
Udostępnij

          Mają na nią wpływ zarówno wydajna wentylacja, ogrzewanie zimą i schładzanie latem. Na nic jednak zdadzą się nowoczesne instalacje bez zapewnienia dobrej izolacyjności budynku i od tego należy zacząć proces projektowania nowoczesnego budynku inwentarskiego. Przykładem dobrego zaprojektowania budynków jest chlewnia Iwony i Błażeja Kopczyńskich z Bobrownickiego Pola w województwie kujawsko-pomorskim. Prowadzą oni największą hodowlę trzody chlewnej w powiecie lipnowskim - mają 720 macior oraz tuczarnię na 3.600 sztuk.

         Wyposażenie budynków inwentarskich jest związane bezpośrednio z zapewnieniem hodowanym w nich zwierzętom właściwego dobrostanu. - Z podstawowych elementów należy wymienić systemy wentylacji, pojenia, karmienia oraz wygrodzenia kojców i sektorów hodowli - mówi Łukasz Kraska z firmy Wesstron. Obecnie w nowoczesnym budynku inwentarskim wszystkie systemy są zautomatyzowane, a kontrolę nad nimi użytkownik może mieć z każdego zakątka świata dzięki rozwojowi technologii mobilnych. Projektanci na etapie przygotowywania dokumentacji budynku inwentarskiego kierują się normami, które określają m.in. niezbędne krotności wymiany powietrza, zapotrzebowanie na wodę do pojenia zwierząt, optymalną temperaturę w poszczególnych sektorach czy powierzchnię kojców zapewniającą zwierzętom właściwe warunki do życia.

         Na zapewnienie optymalnych warunków klimatycznych w budynku inwentarskim ma wpływ wiele czynników. Poza zapewnieniem wymaganej do obsady zwierząt wymiany powietrza, wyposażeniem budynku w wydajne i oszczędne ogrzewanie bardzo ważne jest również zapewnienie odpowiedniej izolacyjności ścian i dachu budynku. - Zwrócić należy również uwagę na minimalizowanie miejsc, przez które punktowo ucieka nam ciepło. Miejsca takie nazywamy mostkami termicznymi. Im ich mniej, tym skuteczniejsza izolacyjność budynku, niższe rachunki ze eksploatację i wyższy komfort życia zwierząt, a co za tym idzie lepsze wyniki produkcyjne - tłumaczy specjalista.

         W trakcie budowy bardzo ważne jest, aby wykonywać prace z należytą starannością i dbałością o szczegóły. Zastosowanie nawet najlepszych materiałów i rozwiązań nie gwarantuje sukcesu, jeżeli będzie to wykonane w sposób nieprawidłowy lub niezgodny z projektem i wytycznymi dostawcy rozwiązań i systemów oraz zasadami wiedzy technicznej.

         Dotychczas stosowane materiały izolacyjne, np. wełna mineralna czy styropian są coraz częściej wypierane przez pianki poliuretanowe (PUR) lub poliizocyjanuranowe (PIR). - Zapewniają one znacznie lepsze współczynniki przenikania ciepła niż dotychczas stosowane. Cechuje się ona niskim współczynnikiem przewodzenie ciepła λ=0,022 W/mK który znacznie przewyższa stosowane dotąd izolacje ze styropianu czy wełny mineralnej - wyjaśnia Łukasz Kraska. - Oznacza to, że możemy zastosować cieńszą warstwę izolacji dla uzyskania tego samego efektu cieplnego. Możemy wybrać pianki natryskiwane na elementy konstrukcji lub obudowy budynku albo gotowe płyty z okładzinami miękkimi lub stalowymi (panele sandwich). Stale stosowane na okładziny płyt są zabezpieczane poprzez zastosowanie warstwy cynku i lakierowanie w systemach zapewniających wieloletnią trwałość w wymagających warunkach korozyjnych, jakimi są wnętrza budynków inwentarskich. Coraz częściej stosuje się również okładziny płyt z blach nierdzewnych. Płyty typu sandwich cechują się ponadto łatwością w utrzymaniu ich powierzchni w czystości, co jest bardzo ważne w budynkach inwentarskich z uwagi na bardzo wysoki reżim sanitarny. Charakteryzują się również niewątpliwie wysoką estetyką. Budynki wykonane w tej technologii prezentują się nowocześnie i są trwałe. Co warto również podkreślić - rdzeń izolacyjny nie jest łakomym kąskiem dla gryzoni, jak jest to w przypadku styropianu.

         Aktualnie obserwujemy wzrost zainteresowania budynkami wykonanymi w lekkiej technologii. Budowa takiego budynku trwa krócej, jest tańsza i wymaga mniej nakładów pracy, co przy coraz większym koszcie robocizny i braku rąk do pracy pozwala rozwijać się budownictwu rolniczemu. Przy zastosowaniu odpowiednich materiałów przeznaczonych dla tego typu budynków zapewniona jest trwałość takich rozwiązań.


Wideo nie jest powiązane z żadnym artykułem