Wiedzą o tym producenci tuczników, dbający o dobrostan zwierząt oraz o jak najlepsze efekty produkcji. Wentylacja, wraz z genetyką, z żywieniem, odgrywa bardzo ważną rolę podczas produkcji zwierzęcej.
WYDAJNA PRODUKCJA DZIĘKI WŁAŚCIWEJ TEMPERATURZE
- Generalnie każdorazowo powinna być dopasowana do kierunku produkcji, do typu budynku. Od samego początku powinna być prawidłowo zaprojektowana i wykonana - podkreśla Adrian Dyś z firmy BigDutchman.
Wentylacja obejmuje kilka podstawowych elementów: doprowadzenie świeżego powietrza, wyprowadzenie zanieczyszczonego powietrza z budynku oraz ogrzewanie lub chłodzenie, w zależności od zapotrzebowania. Ogrzewanie stosujemy głównie w produkcji na budynkach reprodukcyjnych. Głównymi strefami grzewczymi są odchowalnie i sektory porodowe.
ŚWIEŻE POWIETRZE GWARANTUJE ODPOWIEDNIĄ TEMPERATURĘ W CHLEWNI
Tuczarnia należąca do Marii i Bogusława Śmieszków z Lnisna (powiat skierniewicki, województwo mazowieckie) to nowoczesny, innowacyjny obiekt, z obsadą 2 tys. sztuk w jednym rzucie. W ścianie znajdują się wloty powietrza, które doprowadzają świeże powietrze. To zanieczyszczone wyciągane jest przez zamontowane w dachu kominy. Jest ich tutaj 15, każdy o średnicy 73 cm. W pomieszczeniu szpitalnym znajduje się komin o średnicy wynoszącej 40 cm. System chłodzenia rozprowadza mgiełkę w całym budynku. - Ta mgiełka zabierana jest automatycznie przez kominy i wyrzucana z budynku. Uzyskujemy w ten sposób zbicie temperatury nawet do 8 stopni - wyjaśnia specjalista.
WŁAŚCIWA TEMPERATURA W CHLEWNI POD KONTROLĄ
W chlewni zamontowany jest także automatyczny system monitorowania i sterowania temperaturą. - Wszystkimi elementami wspomnianymi wcześniej steruje komputer produkcyjny, który kontroluje bardzo dokładnie klimat panujący w budynku - tłumaczy Adrian Dyś. Komputer obsługiwany jest przez czujniki - temperatury, podciśnienia, dwutlenku węgla oraz wilgotności.
POWIETRZE W CHLEWNI NIE NAGRZEWA SIĘ I NIE OCHŁADZA
Budynek został wykonany w formie tradycyjnej - z cegły typu poroterm. Ściany ocieplone są styropianem. Konstrukcja dachu jest drewniana. Na połaci dachu zastosowana została płyta - eurofala. Sufit jest z płyt izolowanych z wkładem poliuretanowym. Całość stanowi swego rodzaju termos, sprawia, że temperatura w budynku jest niezależna od sytuacji panującej na zewnątrz. Pomieszczenie nie nagrzewa się i nie ochładza. - Możemy wtedy kontrolować sytuację w budynku w oczekiwany przez nas sposób - wyjaśnia specjalista. Stosowanie takich właśnie rozwiązań skutkuje m.in. niższym zużyciem energii.
Dbanie o właściwą temperaturę przynosi zwierzętom korzyści zdrowotne. - To ma istotny wpływ na ich dobrostan behawioralny - podkreśla Adrian Dyś.