Enzymy są substancjami organicznymi i pochodnymi procesu fermentacji, w którym mamy do czynienia przede wszystkim z grzybami, ale również z bakteriami. Rola enzymów polega przede wszystkim na rozkładaniu złożonych związków na proste w procesie hydrolizy. Dopiero w tej formie wchłaniane są one optymalnie przez organizm zwierzęcia np. skrobia rozkładana jest do glukozy, tłuszcze do kwasów tłuszczowych, a białka do aminokwasów. Dzięki stosowaniu enzymów w paszy trzody chlewnej dochodzi do jej lepszego wykorzystania, wzrostu jej wartości pokarmowej, jak również lepszego wchłaniania składników mineralnych. Enzymy przyczyniają się do ograniczenia fermentacji w jelitach oraz powodują obniżenie substancji anty-żywieniowych.
W celu sprawdzenia tematu w praktyce, udaliśmy się na gospodarstwo pani Justyny Wlaźniak do Bogusławic w powiecie piotrkowskim województwa łódzkiego. Pani Justyna hoduje trzodę chlewną od 3 lat w ilości 1000 sztuk w jednym rzucie. W ciągu roku udaje jej się powtórzyć cykl trzykrotnie. Od samego początku powstania chlewni stosuje u zwierząt paszę pełnoporcjową sypką firmy Agro-Kocięba i to w trzech rodzajach odpowiadającym potrzebom trzody na danym etapie wieku rozwojowego. Jej przekonanie o zasadności stosowania enzymów jest zarówno natury praktycznej, jak i teoretycznej - z racji studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym w Warszawie na wydziale zootechniki.
Podczas odwiedzin gospodarstwa pani Justyny, mieliśmy okazję porozmawiać na temat enzymów z panem Maciejem Bestyńskim – zootechnikiem, specjalistą żywienia trzody chlewnej (Huvepharma Polska). Na potrzeby naszego tematu wyjaśniał, że enzymy powstają w procesie fermentacji, są pochodzenia najczęściej grzybowego i degradują włókna pokarmowe występujące w materii organicznej paszy, czyli w zbożach, produktach pochodnych oraz w śrutach białkowych. Enzymy ułatwiają trawienie a zwłaszcza rozpuszczają grupę włókien pokarmowych, które bez ich udziału nie byłyby wchłaniane w środowisku trawiennym.
Na uwagę zasługuje również fakt, że enzymy zmniejszają ilość wydalanego przez zwierzęta a zarazem szkodliwego dla środowiska fosforu i azotu.