Fitobiotyki to organiczne związki chemiczne, które pozyskiwane są przede wszystkim z ziół. Specjalne mieszanki z poszczególnych ekstraktów roślinnych znajdują zastosowanie jako suplementy diety nie tylko u ludzi ale również u zwierząt, w tym u trzody chlewnej. Zioła wykorzystywano w zapobieganiu chorobom już od wieków. Działają one antybakteryjne, przeciw utleniająco i wspomagająco na trawienie. Intensywne zainteresowanie fitobiotykami wynika po części z faktu, iż Parlament Europejski zakazuje od roku 2022 profilaktycznego stosowania antybiotyków w hodowli zwierząt.
Aby zgłębić temat fitobotyków w praktyce, udaliśmy się na gospodarstwo państwa Barbary i Ryszarda Kasperkiewiczów do Nowej Kakawy koło Kalisza. Fitobiotyki u swoich 2000 sztuk świń stosują od 3 lat. Pan Ryszard spytany o ich zalety mówi: -Dzięki stosowanym fitobiotykom nie używamy antybiotyków. Wymogi Unii Europejskiej mówią, że od 2022 roku antybiotyki mają zostać zabronione więc tym bardziej uważam, że powinno się stosować fitobiotyki.
Okazuje się, że nie tylko oni, lecz również następne pokolenie jest zwolennikiem stosowania fitobiotyków u świń. Córka Justyna Karolak usamodzielniła się trzy lata temu i w ramach swojego gospodarstwa hoduje w jednym rzucie ok. 250 sztuk trzody chlewnej a ma ich w roku trzy. Spytana o fitobiotyki odpowiada: - W stosowaniu fitobiotyków widzę same zalety. Przede wszystkim jest bardzo niska śmiertelność ok. 2-3 sztuk na rzut. Zwierzęta mniej chorują i są spokojniejsze niż w okresie, gdy nie stosowałam fitobiotyków. Wcześniej miałam często problem z wrzodami żołądka u świń, dzisiaj go nie ma.
O zdanie spytaliśmy lekarza weterynarii oraz specjalistę w dziedzinie fitobiotyków Radosława Ceglarskiego: - Fitobiotyk jest wyselekcjonowaną substancją czynną. Zastosowanie całej rośliny nie dałoby takich efektów, jak jej części. Każda z tych substancji ma inne właściwości ale wszystkie razem dzięki zastosowaniu synergistycznego połączenia dają taki efekt, że możemy wyeliminować antybiotyk. Preparaty fitobiotyczne działają immunostymulacyjnie i ujawniają swój efekt antywirusowy, przeciwbakteryjny oraz przeciwpierwotniakowy.
Fitobiotyki nie wymagają okresu karencji a poprzez immunostymulacyjne działanie eliminują u zwierząt hodowlanych stress, co przekłada się nie tylko na ich stan zdrowia lecz również na smak mięsa.